kohani_tour: (Default)
[personal profile] kohani_tour


Маючи вже деякий досвід у подорожах, заявляю відповідально, що гурман-тур  - це те, що дійсно повно розкриває особливості місцевості та культури ( звісно, якщо ви пересічний мандрівник чи турист, не краєзнавець чи культуролог, хоча і таким людям не завадить поїсти та випити). Кожна людина, не маючи освіти спеціальної, може оцінити кулінарні прояви різних народів та культур, і такий досвід дійсно відкладеться у пам*яті, а смаки страв і напоїв та пов*язані з ними емоції будуть стійко асоціюватися з іншою культурою та складати враження про неї. Саме такий підхід у подорожуванні варто застосувати, мандруючи Закарпаттям. Цей край, як вже згадувалося, багатонаціональний. Близькість до кордонів 4х держав, Польщі, Словаччинми, Угорщини, Румунії, історичні події, які відносили Закарпаття то до Австро-Угорщини, то до Чехословаччини, то до Радянського Союзу , закарбувалися у побуті, традиціях та кухні цього регіону. Кожна з нацменшин Закарпаття зробила внесок у меню, яке має давнє коріння, а деякі зі страв не зустрічаються більше ніде.

Угорці додали багато м*яса, свої гуляші, знаменитий бограч-гуляш, перкельт, поприкаш, лоці-печені, рокот-крумплі, банош; румуни привнесли токани; словаки - страпачки, карбонатки, бухти; чехи - кнедлики; німці - шніцелі; євреї - човлент, фаршировану рибу; роми -тушковане вим*я та рубець. Виключно закарпатські страви - підбивані пасулі, лопатки і ріпа, дзьобачки. Яке багатство мови у назвах, яка образність найменувань ( наприклад, підбивані пасулі - це квасолі у молоці), яке багатство смаків! До речі, основна риса закарпатської кухні - її гострота та пряність, без паприки "паприги", чорного перця "попера", чабреця особливий шарм закарпатських страв неможливий. А ще додаток з гострого гумору, який так само відображає інтернаціональність закарпатців та їх лояльність до тарганів кожної людини або народності, до всяких людських переваг, слабкостей та вад.

У мене знайомство із закарпатською культурою почалося з Ужгорода. Як вже писала, це місто не заграє з туристами, тому ціни там дуууже помірні, безліч кафе та ресторанів, де сиджують саме місцеві, а це є показником якості. Будете у центрі, на вул. Волошина, ідіть до Веселого Монаха, там смачно, для місцевих. Звісно, залежно від місцевості смаки мешканців змінюються ( наприклад, Берегове -це угорський край, там навіть українською мало спілкуються та розуміють, там переважно угорська кухня, на Тячівщині - цигани та румуни). Але я би радила куштувати саме най-най знаковіше - бограч-гуляш, суп пастухів. Почніть з нього, його подають всюди. Він є гострим, тож зважайте на це, хоча, ресторани його адаптують за насиченістю гостроти.
Також прекрасний банош ( кукурудзяна каша на вершках або сметані) та токан - кукурудзяна каша, пересипана маслом з бринзою, або шкварками, або грибами. Токань - угорський рецепт поєднання декількох видів м*яса та  м*ясних субпродуктів, специфічно, але смачно. Рокот-крумплі - слоєна угорська страва з картоплі, яєць, ковбаски-пікниці, запечена у вершках. Якщо до Австрії далеко, а хочеться відчути, що близько, замовляйте шніцелі - смажене у фрітюрі м*ясо. Кнедлики, знамениті чеські кнедлики, які так любив бравий Швейк! Їх також не оминіть, як додаток до чеського сегидинського гуляша з квашено-тушкованою капустою та свининою. Десерт - різноманітний. Це морозиво з вареннями домашніми, празький торт, єврейський уши-аман, словацькі бухти.

Закарпаття - кРай вина. В кожному дворі росте лоза. Кожен є виноробом або "винознавцем", і кожен має відвідати закарпатське Божолє - свято молодого вина, яке відбувається восени-взимку у Мукачевому та Ужгороді. Як будете у столиці Закарпаття, там можете знайти 3 дегустаційні зали - в готелі Унгварський, в Замку та на вул. Волошина. До того ж поруч є село Середнє із винними підвалами ще з часів турків, а також приватним виногосподарством Ірини Василівни. Хоча, на будь-якому подвір*ї можете домовитися про дегустацію - закарпатці гостинні люди. Якщо не маєте часу та сил їхати далеко або ходити по дегустаційних залах за вином, завітайте на вул. Корзо в магазин "Світлана 24" - там продають місцеве вино "Чизай", та ще й зважать його! бо 100 грамів коштує 10 грн, але, може, продавчиня переллє чи недоллє...


Із закускою до вина також проблем не буде! Закарпаття ще й сирний край, навіть з Європи їдуть сюди підприємці та засновують виробництва, як у Нижньому Селищі, наприклад. Та і пересічні мешканці передгір*я також можуть почастувати домашнім сиром з молока овечок, кізочок, корівок, які паслися на полонинах. Закарпаття - Срібна земя, там унікальний клімат, який сприяє натуральному господарству. Натуральні, екологічно чисті продукти, цікава кухня - перевага, яка вабить туриста-знавця, гурмана, і не тільки з України. Є, що розвивати.

Окрему увагу хочу приділити каві. Ужгород - це кавова столиця України, не побоюся так сказати. Бо Львів має багато комерційно успішних кав*ярень, а Закарпаття має культуру приготування кави. Вранішнє еспресо годинці о 8мій за столиком у кафе, з цигаркою та газеткою - це не туристичний атракціон, а реальність кожного ужгородця та закарпатця.Як бачите, від гурман-тура нікуди не подітись, йому варто приділити так само увагу, як і екскурсіям, не пожалкуєте. Але в Ужгороді з власного досвіду пропоную вам два варіанти такого туру. Назва статті згадує якийсь "гумористичний присмак" у закарпатській кухні. Його подають тільки в одному місці - в "Деці у нотаря", корчмі-музеї закарпатського гумору ( до речі, нотаріальна контора - це закалад, який ви зустрінете в Ужгороді так само часто, а може й частіше, ніж кафе, бо край цей прикордонний та контрабандний; слово "деца" означає 100 мл). Знаходиться цей ресторан не в центрі, а на вул. Гагаріна, район не фешенебельний, але це додає шарму, бо легенда цього закладу особлива. Місцеві страви ( бограч, гуляш, печеня, салати, все саме місцевого смаку, без іноземних віянь), місцеві напої - настоянки, вино. Хоча, пиво, води, соки ніхто не відміняв, але беріть, краще, холодненький узвар чи компот до самогону. Плюс до цього всього - колоритний антураж інтер*єру. "Тут хлопи втрачають розум, а жони - хлопів"  - виголошує вивіска на вході, тобто це музей алкокультури, застілля, безтурботних взаємовідносин людини з "веселящими" напоями та історій, які трапляються "під мухою" з кожним хоч раз у житті.Тому на виході турботливі господарі корчми попереджають:"Не спіши додому, бо ще не знати, де ліпше".
Інший варіант гурман-тура - атмосфера вишуканості інтелігенції в ресторані готелю Унгварський, який є найстарішим готелем міста, що зберігся. Там впроваджують старовинні традиції угорської гостинності у поєднанні з європейським сервісом, в бюветі у дворі тече мінеральна дуже смачна вода, є винний дегустаційний зал та відтворюють старовинні рецепти угорської кухні. Меню не велике, але вивірене та смачне, ціни радують.Тож, обирайте, яке Закарпаття вам хочеться пізнати, але знайте, що гурман-тур - це прекрасний варіант та позитивні враження на все життя. До того ж і ваші власні кулінарні вміння можуть прокинутися, як це трапилося зі мною. Тепер найкраще для мене дозвілля із компанією друзів - це приготування бограча на природі, у великому казані на відкритому вогні, довготривале, з багатьма етапами, в які всім вистачає роботи нарізати, почистити, прослідкувати - це об*єднує людей. А під таку кулінарію ще й дуже добре іде півдеци з мачаним хлібом - півстопки горілки із хлібчиком, намащеним смаженою цибулею з паприкою, тобто заправкою до бограча. Смакота... Не кажучи вже про інші страви закарпатської кухні, які дуже різноманітні та до смаку і чоловікам, і жінкам, і дорослим, і дітям. Коли так гастрономічно подорожуєш, то розумієш, що дійсно варто брати найкраще від інших людей, культур, урізноманітнювати власне буденне життя новими нюансами, власноруч робити його цікавішим та смачнішим.ЗІ: а рецепт веселого дозвілля за приготуванням бограча - тут.
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

kohani_tour: (Default)
kohani_tour

January 2016

S M T W T F S
     12
3 4 56789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 20th, 2017 08:08 pm
Powered by Dreamwidth Studios