kohani_tour: (Default)
[personal profile] kohani_tour
Маршрут розширення свідомості: ресторан "Кайзер" Буковель - колиба "У Миколи" Буковель - "Стара Колиба" Яблуниця - колиба "На пеньках" Яремче - колиба "Колиба" десь над Прутом

Сталося то неподалік озера Шибеного...На галас прибігли лісоруби й побачили, що на березі у сітці для ловлі риби підстрибує здоровенна риба. Коли глянули на голову риби, то всі вжахнулись. Дехто з лісорубів пустився втікати назад до колиби. А риба билась хвостом об каміння й задихалась. З її рота чулися жалісні зойки: «усь-усь-усь...» В якусь мить на жалісний крик істоти з озера в повітря почали вистрибувати такі ж самі риби-русалки - тільки набагато більших розмірів. Побачивши таку картину, лісоруби почали молитись, а істоти вхопили спійману подружку за хвіст та потягли назад до води...Сама того я не бачила, звісно, але люди розповідають.

Взагалі живої риби, окрім дрібненьких мальків, я в карпатських річках поки не зустрічала, не кажучи вже про русалок. Хоча мені особисто доводилося гратися в "русалочку", коли купалася в Пруті в Яремче. Проте, риба займає своє гідне місце і в традиційній культурі та віруваннях місцевого народу (то для душі), а також є невід'ємною частиною кухні гуцулів (то для тіла). У наш час у великих кількостях можна знайти рибу не в живій природі, а в меню ресторанів! І окреме місце посідає пструг - струмкова форель.


ЇЇ ще називають "королівською" рибою за її розум та хитрість. Пструг - риба дефіцитна. Ще в кінці ХІХ ст форелі було мало через варварський відлов риби самими ж гуцулами під час нересту. Що вже казати про сьогодні. Єдине джерело потрапляння пструга на стіл - розплідники, в яких вирощують форель, як інкубаторів. Але не думайте, що під назвою в меню "Форель" буде саме пструг. У розплідниках вирощують його сестру - райдужну форель. Рибу більш витривалу до забруднення, температур, хвороб, але й значно дурнішу за розумом, бо легко дає себе ловити. За смаковими якостями райдужна та струмкова так само різняться, як свійська та дика тварина. Аристократи віддають перевагу ніжному, рожевому м'ясу пструга. Щоб перевірити, треба ще з сирої риби відколупнути шкірку - у райдужної форелі під нею будуть тільки чорні цятки. Хоч і не та форель, як описується в рецептах давньої галицької кухні та оповідях минулих літ, але спробувати варто, бо смачно все одно, особливо на свіжому карпатському повітрі.

Але де куштувати? Готують на пательні та на вогні. Статусність закладу не гарантує смаку. Наприклад, у пафосному Кайзері, що в Буковелі, форель на грилі не соковита. "У Миколи" в Буковелі форель смажена з хрумкою скоринкою - смачнюща. В Яремче в колибі "На пеньках", що біля стежки Довбуша форель на грилі - смачна, соковита та, напевне, найгарніше прикрашена, ніж у інших ресторанах, тобто з фантазійно нарізаними лимончиком та яриною (овочами). Але найбільш цікаво покуштувати форель в колибі "Колиба", що в Яремче, за рестораном "У Якова", над Прутом. По-перше - то справжня колиба з дерев'яними стінами, закопченими зсередини, з дерев'яним дахом, порослим мохом, та, головне, справжньою живою ватрою всередині, на якій, при вас, кухар зготує свіженьку форель та подасть на стіл!

Майже кожен ресторан Гуцульщини запропонує скуштувати "карпатську форель" і може скластися враження, що її повно. Так, але не в природніх умовах. Ще за часів Австро-Угорської постало питання відновлення популяції, і сам митрополит греко-католицький Андрей Шептицький збудував розплідник в своєму маєтку в Осмолоді. Кажуть, зберігся власноруч зроблений митрополитом Андреєм припис із вказанням кількості пстругів, яку можна спожити церковникам під час посту. Оскільки форель вважається тлустою рибою, тутешні ченці постили і при цьому добре виглядали. У радянський час форельні заводи спробували відновити, створюючи їх при лісгоспах. Але по факту вони вирощували рибу тільки для столів комуністичних бонз. І тепер це просто бізнес, нічого особистого та екологічного. Звичайно в тому є провина в основному держави, яка не сприяє розвитку культури лову.

Меншає в річках пструга, і меншає в суспільстві джентельменів, для котрих лови струмкової форелі "нахлистом" були і є "витонченим спортом", на рівні з їздою верхи та грою в гольф. Бо якби вздовж річок був присутній у великі кількості гоноровий, але вихований рибалка, який натовк би пику бракон'єру...Ловлячи ж форель в ресторані, поцікавтесь, звідки походить рибинка, щоб не заохочувати бракон'єрство, та споживайте красиво!
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

kohani_tour: (Default)
kohani_tour

January 2016

S M T W T F S
     12
3 4 56789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 20th, 2017 08:05 pm
Powered by Dreamwidth Studios